Nya spännande möbler för café och restaurang
2010-09-01 05:21:15
Designade möbler som erbjuder både smart förvaring, är praktiska ser snygga ut och klarar av en hårt slitage i en hotell- eller restaurangmiljö samtidigt. Om det går att kombinera? Jadå, ta en titt på några stilrena höstnyheter.

Nya spännande möbler för café och restaurang

Från Scherlin kommer nu en hel serie möbler som är inriktade på förvaring. De olika varianterna passar såväl i hotellrummet som i cafe- & restaurangmiljö.

Två av dessa nyheter utgörs av hallmöbler i form av hyllor utformade som lådor, vilket ger väldigt bra extraförvaring för dina gäster. Det finns en mindre och en större, samt ett tillbehör i form av en låda som går att använda lite varstans i hyllan.


Möblerna är gjorda i lackerad MDF med metalldetaljer, och finns i standardfärgerna svart och vit, men det går även bra att specialbeställa andra färger för att koordinera med övrig inredning.

Andra nyheter från Scherlin är en bänk med lädersits, som har inbyggd förvaring, samt vackra bord i svart eller vitt med intressanta detaljer av valnöt, vilket ger dessa bord ett unikt utseende. Borden finns i de olika utförandena soffbord, sidobord samt skrivbord.

Möblerna tillverkas i Lammhult och är formgivna av Ulf Scherlin, som länge har tillverkat möbler lämpar sig mycket väl för just denna bransch vilket är viktigt eftersom möbler i hotell- & restaurangmiljö ofta utsätts för större slitage än andra miljöer.

Se mer på www.scherlin.se >>

Nya spännande möbler för café och restaurang

<< En värmande brasa höjer mysfaktorn i res... | Snabbmatskedjan Serrano expanderar i ras... >>



Annonsera på Hrtorget.se  
Sitemap  |   Startsidan  |   Branschguiden  |   Branschnyheter  |   Platsbanken  |   Branschlänkar
Köp & Sälj  |   Kalendern  |   Forum  |   Om HR Torget.se  |   HRTorget som startsida

Givetvis vill jag prenumerera på HRtorgets nyhetsbrev!

Traditionell klassisk restaurang med fullbokade matsalar flera kv...
3.600.000:-
Restaurang i centrala Linköping
Belägen i söderort i stort industriområde. Väletablerad sedan ...
2.000.000:-
Välkänd lunchrestaurang på industrio...
Idag drivs här populär café- och restaurangverksamhet i kombina...
1
Byta livsstil... Café och B&B på lan...
Bänk längd massiv trä skiva 3620mm med 2 rader lådor höger sida. ...
1
rostfria bänkar med masiv träskiva
Kock sökes till Sandviks Hamnkrog - Öland
Vi söker inför sommarsäsongen 2013 ytterligare en väl utbildade kock med god yrkesvana. Vi serverar klassis...
Krögare sökes till Harrys i Göteborg
Är du en framåt person med drivkraften att utveckla verksamheter och människor? Till vår verksamhet ...
Bar & serveringspersonal sökes till Waan Tai - Stockholm
Vi söker nu dig tjej eller kille som brinner för god service och god gästkännedom & det är en merit om du ä...
O´Learys Gävle söker kock
Vi söker dig som vill bli en del av O´Learys Gävle! Nu utökar vi vårt kök med en till kock med minst 3 års ...
Receptionister sökes till två förstklassiga hotell i Visby - Gotland
Nu har vi två tjänster som behöver tillsättas som receptionist på Donners Hotell samt Hotell Slottsbacken i...
Bortkastad satsning på Google utan
Med min egen erfarenhet som kock och krögare i bagaget har jag intresserat mig för marknadsföring direkt till...
PIZZA I LONDON!
Hej! Utbudet och efterfrågan på Pizza är enormt i UK! Men jag kan då inte hitta en pizza som är lika god här s...
Mentor
Skulle vilja ha en mentor i krogbranchen..
sälja alkohol utan tillstånd!
vad är det igentligen för straff man får om man säljer alkohol utan tillstånd?, en restaurang ägare som jag kä...
Öka Era intäkter
Nu lanseras Inbarmedia. Öka Era intäkter i baren Promota diverse utvalda brands. Läs mer på www.inbarmedia...
I vår branschguide hittar du enkelt allt som du behöver i driften av ditt hotell eller din restaurang!
 
 

nyhetsbrevet - Gratis!
Nu 27.471 prenumeranter!

Följ oss på Twitter!
RSS